Stručná historie

Zájemce o psa plemene stafordšírský bulteriér obvykle zajímá víc než jen strohý popis plemene.
Mnoho lidí chce znát historii těchto úžasných psů. Svůj díl na tomto zájmu má i fakt, že tato rasa je neoddělitelně spojená se psími zápasy. Ač s touto aktivitou nelze souhlasit, ani jí nelze propagovat, je třeba si přiznat, že právě psí zápasy velkou měrou přispěly ke vzniku úžasné a spolehlivé povahy tohoto psa.

cropped-cropped-12792129_1102914173092826_7214166779645102853_o.jpg

Stafordšírský bulteriér vznikl křížením buldoka a teriéra.

„Buldoci byli silní, středně velcí psi s postavou těžkého atleta, u kterých se cíleným chovem dosáhlo zkrácení čenichové partie a vzniklého předkusu,“ popisuje ve své knížce Stafordšírský bulteriér Úplný přehled plemene Martin Říha. takto tvarovaná hlava čelist buldokovi umožňovalo snadné zakousnutí do mulce býka během zápasů, které byly ve staré Anglii oblíbené.

Buldog však byl během zápasů spíš pasivní. Švih a mrštnost se od něj příliš čekat nemohly. Proto došlo k jeho křížení s teriéry.
„Dnes již těžko vypátráme, kdo přišel první na nápad zkřížit buldoky s teriéry, avšak ukázal se jako zásah do černého. Křížení se stalo receptem na úspěch  v krátkém čase ovládli tito kříženci ring  zcela z něj vytlačili buldoky. zrodil se pes rychlejší, lehčí a o mnoho obratnější než buldok nazvaný Bull and Terrier, Half and Half nebo Pit Dog. Bull and Terrier získal klíčové postavení jako produkt křížení dvou staroanglických plemen psů, který svou naprostou vyvážeností síly, ostrosti a hmoty odpovídal požadavkům, které na psi pitmani požadovali. Nejčastěji se s buldoky křížili, dnes již vymřelí, rychlí černotřísloví teriéři  staroangličtí bílí teriéři,“ popisuje Martin Říha.

Jen pro úplnost informace dodáme, že pittmani se zabývali chovem a pořádáním zápasů, ve kterých byli proti psům stavěni rozliční soupeři, nakonec došlo i ke vzniku psích zápasů, které se vlivem tlaku veřejnosti postupně staly zakázanými a byly provozovány tajně. Tato historie popisuje stav v 19. století. K vytvoření a uznání rasy došlo mnohem později.

prebal

Historie v bodech

  • První zmínka o stafordšírském bulteriérovi se objevila v roce 1933 v časopise Our Dog´s.
  • 25. května 1935 bylo v Anglii plemeno uznáno Kennel Clubem, došlo ke stanovení standardu vzhledu.
  • první klubová výstava se konala 17. srpna 1935, vystaveno bylo 60 psů
  • na výstavě Cufts byl poprvé plemeno předvedeno v roce 1936
  • prvním i portovaným stafordšírským bulteriérem na naše území, tedy do tehdejšího Československa, byla fena Devil Moor´s Gloucester v roce 1989, tato feny nikdy nebyla využita k chovu
  • jednou ze zakladatelek chovu u nás byla fena Local Heroi All Ablaze, která k nám byla přivezená z Německa.

Jak zápasy formovaly povahu plemene Stafordšírský bulteriér

„Mnoho generací žili tito psi v těsném kontaktu s dělnickými rodinami v malých domcích, proto museli být snášenliví ke všem členům početné rodiny za všech okolností. pes, který byl třeba jen trochu nespolehlivý vůči lidem v žádném případě nedostal druhou šanci. takový rychlý, silný a navíc nespolehlivý pes by mohl představovat opravdovou hrozbu. Z toho důvodu, jakmile nějaký pes projevil třeba jen náznak agresivity vůči člověku, byl okamžitě z chovu i rodiny odstraněn. Surová eliminace jedinců agresivních vůči lidem způsobila, že se stafbuli stali milujícími psy, opravdu věrnými svému majiteli,“ popisuje Martin Říha.
Stručně shrnuto, psi museli vykazovat zápal pro hru, pro zápas v ringu a museli být tvrdými ve vztahu k ostatním psům, ovšem zároveň v ringu, i následně v běžném životě, museli být zcela spolehliví vůči lidem. Jen pro dokreslení celé situace, o psy poraněné během zápasů se velmi často staraly děti, a ani těm v době, kdy psi byli potrhaní, a děti na ně sahaly, jim nesměli ublížit, nesměli se po  nich ohnat ani na ně zavrčet. Pokud se tak stalo, byli nekompromisně odstraněni.
Vlastnosti získané touto neúprosnou selekcí zůstaly psům do dnešních dnů.
Stafordšírský bulteriér je pes velmi přítulný a vlídný k lidem, je to pes, kterému je možno plně důvěřovat, miluje svou rodinu, miluje děti a miluje všechny lidi, se kterými se setká. Ve vztahu k ostatním psům však může být dominantní, což může znamenat problém v podobě rvaček a nesnášenlivosti se stejným pohlavím. To by si měli uvědomit všichni zájemci o tuto skvělou rasu!

Jak stafíčci ke svému znaku přišli

Stafordšírký bulteriér je jedním z mála plemen plemen, které se mohou pyšnit svým znakem. Tímto znakem je uzel ve tvaru „preclíku“.

uzel

 

Tento znak je symbolem hrabství Stafford a na znacích a erbech se objevil ve 14. století, znakem plemene se stal zhruba před sto lety, někdy je též nazýván Staffort Knot.
Jaký vztah má znak ke psům?
Je to složitější a vše vychází z poměrů, které v tehdejších průmyslovém Staffordu panovaly. „Horníci zde pracovali ve stísněných a nebezpečných štolách, kde často pro nedostatek kyslíku ztráceli vědomí a kvůli všudypřítomnému metanu hrozil každou chvíli zával. Vzhledem k tomuto nebezpečí se navzájem jistili provazem, přivázaným k opasku právě tímto uzlem. Tento uzel se tak stal symbolem jistoty, důvěry a spolehlivosti,“ popisuje Martin Říha.
Uzel se stal symbolem plemene se dvou důvodů. První souvisí s územím jeho původu, druhý souvisí s jeho povahou a spolehlivostí.
„Stafordšírský bulteriér má jako jediné plemeno na světě ve svém standardu jako povahový rys, že je ABSOLUTNĚ SPOLEHLIVÝ,“ uvádí Martin Říha.
Uzel tak symbolicky odráží věrnost a spolehlivost příslušníků této rasy.

riha

Martin Říha se svými psy. Pes se širším obojkem a s větší náprsenkou je Colin, otec naší Grace.

 

 

Comments are closed