Časté otázky

Může si psa pořídit každý?

Teoreticky ano, prakticky nikoli. Pes a jeho držení je koníček poměrně náročný na čas, na finance, na trpělivost i toleranci rodiny i okolí. Každý, kdo přemýšlí nad tím, že si psa pořídí, by se měl zamyslet nad tím, zda psovi skutečně poskytne vše, co pes bude potřebovat. U mnoha lidí, když je na sídlišti potkávám, se v duchu ptám, co je vedlo k tomu, že si psa pořídili. To, že se jim pes líbil na obrázku, že je IN mít psa, či to, že viděli roztomilé štěňátko?
Mnohé dvojice, které každodenně potkávám, jsou velmi zvláštní a myslím, že vzájemné soužití nemůže přinášet radost ani jednomu z páru.
To, že pes má plnou misku, spí v posteli a třikrát denně obejde blok domu, ještě neznamená, že se má dobře a že má vše, co k životu potřebuje. Vždy všechny, kdo se zajímají o pejsky a chtějí si pořídit psího kamaráda, velmi prosím, aby zvážili, kolik času jsou ochotni ze svého dne psovi dát. Pes je kamarád na dlouhou dobu, na mnoho let, a je zbytečné neuváženým rozhodnutím komplikovat život sobě, i jemu. 

Můžu mít psa v paneláku u hlavní silnice?

Panelák jako takový není problém, v bytě se pes naučí žít bez problémů. Ba naopak, blízkost lidí je v případě stafordšírského bulteriéra naprosto žádoucí. Problém může být sídliště s velkým množstvím psů a nedostatek místa na venčení a dlouhé vycházky, které psi potřebují.

Můžu krmit i něčím jiným než granulemi?

Samozřejmě, krmit jde i syrovým masem – tzv. barfem. Jako doplňující krmení lze dávat i psí konzervy. Já mám svoje psy na kvalitních granulích a mase, kombinuji dle možností. Dostávají vnitřnosti, svalovinu, syrovou zeleninu apod. S krmením (výběrem granulí a podobně) by měl v začátcích poradit chovatel či veterinář. Za krmení nelze považovat to, že se psovi dávají zbytky od večeře, či všechno, o co pes v rámci loudění projeví zájem.

Jak často je potřeba chodit k veterináři?

K veterináři se chodí ze dvou důvodů – buď v rámci prevence, či kvůli nemoci. K prevenci patří očkování, odčervení, případně  preventivní vyšetření, která přinášejí informace o zdraví psa, například z důvodu zařazení do chovu. Co se týká onemocnění psa, v případě podezření na to, že je pes nemocný, je lepší veterináře vyhledat včas, dokud je problém lehce řešitelný.

Mohu se psem cestovat po celém světě?

Většina psů cestuje ráda. Cestu je však vždy dobré plánovat s ohledem na to, že se jí pes účastní. Psa lze vzít do auta, vlaku, autobusu i letadla, ovšem některé druhy dopravních prostředků psa mohou stresovat. Co se týká návštěvy zahraničí – některé státy mají různá omezení v tom, za jakých podmínek pes do země může vstoupit, takže je třeba se předem o těchto podmínkách informovat. Samozřejmostí při cestování je očkování, odčervení a cestovní pas. Informace může podat veterinář, veterinární správa, případně ambasáda daného státu.

Co potřebuji, abych mohl přepravovat psa v autě?

Psa je třeba při cestování autem zabezpečit. K tomu sloučí přepravní klece (kenelky), případně postroj. Psa je možné přepravovat i k tomu uzpůsobeném zavazadlovém prostoru. Vhodné není psa vozit na předních sedadlech, na klíně nebo připoutaného za obojek. V Česku je zákaz převážení psa navolno.

Mohu se psem do MHD?

Ano můžete, vždy je třeba se řídit přepravním řádem daného dopravního podniku. V Praze například pes jezdí zadarmo, musí mít náhubek, nebo být v přepravce.

Můžeme si pořídit psa k malému dítěti?

Ano, za předpokladu, že rodina, zejména žena, na které leží nejvíce povinností v tomto směru, zvládne výchovu dítěte i psa. Dítě psovi nesmí ubližovat, musí respektovat jeho potřeby a nesmí ho trápit. Dítě a pes může být skvělá dvojka, vždy by však měli být pod dohledem dospělého.

Jak je velká finanční zátěž starání se o psa?

To vždy vychází z konkrétních okolností. Kvalitní krmení, aktivity, veterinář a běžný provoz spojený s potřebami psa jsou poměrně nákladné. Měsíčně pes může vyjít na jeden dva tisíce dle druhu krmení a aktivit, které s ním majitel provozuje, ale i na dvacet třicet tisíc, to v případě, že se vyskytne nějaký zdravotní problém, třeba operace… Pes je drahý koníček!

Můžu si pořídit dva psy najednou?

Pokud dokážete svou lásku rozdělit mezi dva psí kamarády, tak není problém. Venčíte je najednou, krmíte je najednou a podobně, jen je třeba počítat s tím, že finance a výdaje se s každým dalším zvířetem násobí. Fajn je si předem promyslet, zda si pořídíte dva pejsky, dvě fenky či páreček. U některých plemen může být soužití dvou jedinců stejného pohlaví náročné, až neslučitelné. Soužití psa a feny, zase může přinášet problémy s nechtěným krytím. Takže svoje rozhodnutí vždy nejprve pečlivě rozmýšlejte.

Je lepší pes, nebo fenka?

To je na úvaze každého. Pohlaví není dominantním faktorem určujícím povahu, i když jedinci samozřejmě dodává jistá specifika. Ale obecně vzato, pes i fena mohou mít skvělou povahu a naopak, pes i fena mohou mít povahu nevyhovující. Pokud někdo uvažuje o tom, že by rád měl doma jednou štěňátka, je samozřejmě lepší volba fena. Zároveň je však třeba si uvědomit, že fenka hárá, což může, zejména na sídlišti, ve městech atd., být příčinou drobných potíží během venčení, v podobě extrémního zájmu ostatních psů o ni.
U psa toto nehrozí, ale zase se naopak může stát, že může začít toužit po háravé fence v okolí, a to i tehdy, když vy o její přítomnosti nemáte ani potuchu.
V případě stafordšírských bulteriérů, ale i dalších plemen, je třeba počítat s faktorem dominance vůči jedincům stejného pohlaví.
U psů může být toto spojeno s nepříjemnými rvačkami, které mohou skončit i tragicky. U fen se pozice v hierarchii smečky upevňují s každým háráním.

Může být pes společně s kočkou v jedné domácnosti?

V tom není žádný problém, zejména, jsou-li odmalička spolu a pes je veden k toleranci kočky a dalších zvířat. I u nás spolu žijí dva psi a jedna kočka, jsou to kamarádi a jakmile dojde k jejich odloučení hledají se a vítání doprovázející následné shledání, je velké a radostné.
Problém by mohl však být v případě, že do rodiny přijde k dospělé kočce, která není zvyklá na ostatní zvířata, štěně. V tom případě je třeba zvážit, zda kočka štěněti, které je hravé a kočku bere jako svého společníka a kamaráda, nějak nezraní ve snaze se štěněti bránit. Kočičí drápy jsou ostré a vyškrábnutí oka je záležitostí vteřiny. Třeba zvážit i to, zda kočka po příchodu štěněte nezačne psychicky strádat, zda se nezačne bát, zda nedojde k její nechtěné izolaci a podobně. Příchod jednoho zvířete do rodiny by neměl znamenat odstrčení či trápení druhého.
Jen pro ilustraci soužití stafíků s jinými zvířaty přikládám foto fenky z našeho odchovu Anemoi Princeps masters of Prague, která je v domácnosti společně s králíčkem.

any a králík

Toto plemeno se nám moc líbí, je pro nás vhodné, co vyžaduje?

Stále častější dotaz, který mi někdo dává. Stafík je úžasné plemeno milující rodinu, děti a lidi obecně. Jsou to psi zcela oddaní rodině. Pokud dojde k oddělení, či odloučení psa od lidí, pes smutní až psychicky strádá. Z toho vyplývá několik specifik tohoto plemene. Stafík není určen na hlídání, ani do kotce na zahradu, je to pes do bytu.
Další skutečnost, kterou je třeba zvážit je sklon k dominantnímu chování, který vychází z historie a vývoje plemene, ke kterým patří i psí zápasy. Stafík potřebuje důsledné, avšak spravedlivé a milující vedení prosté násilí a trestání. Pokud je majitel zodpovědný a důsledný, má šanci zvládnout naučit psa i to, aby ostatní jedince ignoroval a nebyl příčinou konfliktů.
Stafík k tomu, aby byl spokojený a dobře vypadal, potřebuje spoustu pohybu, fyzických aktivit a vyžití. Pokud si někdo chce pořídit stafíka jen proto, aby s ním obešel třikrát denně blok domů, není vhodný kandidát pro toto plemeno.

 

 

Comments are closed