Mnoho majitelů psů plemene stafordšírský bulteriér, či zájemce o štěně zajímá, v jakých barevných variantách se pejsci této rasy mohou vyskytovat. Na stránkách chovatelské stanice Masters of Prague proto přinášíme stručné barevné shrnutí.
Barevné varianty u plemene stafordšírský bulteriér (SBT)
U stafordšírského bulteriéra existuje široká škála zbarvení. Povoleno je jak zbarvení jednobarevné, tak zbarvení dvoubarevné.
Standardem povolená zbarvení
Černá (black): patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější barvu u tohoto plemene. Černá může být kombinována s bílou barvou (black & white pied) nebo může být jemně žíhaná (blackbrindle), objevit se mohou i bílé znaky (viz níže).
Zlatá (red): tato barva se v zahraničí označuje jako červená, u nás je to však zlatá. Může mít několik odstínů od světle zlaté až po sytě červenou. Psi této barvy mohou mít černou masku a bílé znaky. Sliznice musí být černá.
Modrá (blue): je to barva, která vznikla zředěním černé, v současné době jde o nejoblíbenější a nejpoptávanější barvu u nás. Tito psi mají šedé sliznice a často i světlejší oko. Tato barva může být v kombinaci s bílými znaky nebo může být prožíhaná zlatou barvou.
Světlé oko a houba, může být důvodem výstavních neúspěchů těchto jedinců. Pokud jde dnes o barvu, která je ve výstavních kruzích vidět stále častěji, v minulosti byli modří jedinci vzhledem ke světlému pigmentu z kruhů vylučováni. Standard plemene však tuto barvu připouští.
Plavá (fawn): psi této barvy jsou v České republice označováni jako zlatí. Jde opět o zředění barvy, tentokrát červené, psi musí mít černé sliznice. Vyskytuje se jen velmi vzácně.
Modrá plavá (blue fawn): tato barva vznikla při křížení modrých a zlatých jedinců. Jedná se o zbarvení stejné jako plavá (fawn) s tím rozdílem, že sliznice jsou šedé a maska je modrá. Toto zbarvení není uvedeno nikde ve standardu.
Bílá (white): celý pes je bílý, sliznice a pigmentace černá. Psů čistě bílého zbarvení není mnoho.
Vícebarevná zbarvení
jakákoliv barva v kombinaci s bílou – standardem povolené kombinace
S bílými znaky (with white markings): Jakákoliv výše uvedená barva v kombinaci s bílými znaky, jako např. bílá tlapka, konec ocasu, náprsenka.
S plotnami (pied): jedná se o zbarvení, kdy na převažující bílé barvě jsou souvislé barevné plotny. V zemi původu se nejprve uvádí barva, která převažuje, poté barva ploten.
Žíhaný (brindle): toto zbarvení se může vyskytovat v mnoha různých odstínech od světle žíhané až po černou s prožíháním (blackbrindle). Ve Velké Británii se odstín žíhání někdy rozlišuje podle podkladové barvy: blackbrindle, redbrindle, bluebrindle. U nás se tato barva zapisuje vždy jako žíhaná. Psi tohoto zbarvení musí mít černé sliznice. Toto zbarvení se může vyskytovat s černou maskou i bílými znaky nebo jako bílý s žíhanými plotnami (white & brindle pied).
Nežádoucí zbarvení
Játrová (liver): toto zbarvení patří k těm nejkrásnějším. Jedná se o hnědé zbarvení, barva se pohybuje od úplně světlé, až po sytě játrovou. Psi s tímto zbarvením mají hnědé nebo červené sliznice. Tato barva je vylučující z chovu. I tak zájemci za štěně této barvy mnohdy zaplatí několikanásobek ceny.
Černá, modrá s pálením (black and tan, blue and tan): jde o dominantní zbarvení, v chovu je vysoce nežádoucí. Černí psi s pálením připomínají svým zbarvením rotvajlera. Toto zbarvení může být i v kombinaci s modrou barvou.
Tricolor: jedná se o tříbarevné zbarvení, může být buď v kombinaci černá, zlatá, bílá nebo modrá, zlatá, bílá. Standart toto zbarvení nevylučuje, ale takový jedinec by neměl být využit v chovu. I v tomto případě zájemci o štěně zaplatí vysoké částky a navíc si na toto zbarvení musejí počkat poměrně dlouhou dobu.
Blue merle: do roku 2011 byla tato barva povolena, později však byla vyškrtnuta ze seznamu povolených barev u SBT. Stalo se tak kvůli vysokému výskytu zdravotních komplikací, které se v souvislosti s touto barvou vyskytovaly.
Zdroj informací i ilustrační foto:
http://
V souvislosti s barvami se často diskutuje zdraví jedinců
U modré barvy jsou často zmiňované kožní problémy, prokazatelně je s modrou barvou spojená alopecie (Displatic Alopecia), která se projevuje vypadáváním chlupů a ztrátou srsti.
S bílou barvou, a genem nesoucím bílou barvu, je spojeno riziko hluchoty psa, ovšem v tomto případě není rizikových faktorem přítomnost bílých znaků. Problém je spojován se psy, u nichž je bílá vysoce dominantní barvou jejich zbarvení (některé zdroje poukazují na riziko v případě, že bílá barva pokrývá velkou část hlavy včetně uší a ústí zvukovodů).